İnternet Kurulu ve BTK Sansürü -sözde- Tartıştı (?!)

17 Mayıs 2011 günü İstanbul’un istiklal Caddesi’nde ve Türkiye’nin pek çok şehrinde İnternet Sansürü’ne karşı yürüyüş yapıldı. Bizim gibi bu protestolara katılmış bir arkadaşa ait izlenimi şuradan okuyabilirsiniz.

 

Bu kamuoyu tepkisinin(?) üzerine(!) İnternet Kurulu olaya el atmaya karar verdi. Böylece, 25 Mayıs 2011 Çarşamba günü İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Hukuk Fakültesi Mahkeme Salonu’nda, İnternet Kurulu ve BTK’nın STK’lardan ve sektörden gelen temsilcilerle birlikte BTK’nın 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek güvenli internet filtre paketleri hakkındaki kararına ilişkin toplantı düzenlendi. Bu toplantı öncesinde yapılan bir haber için şurayı okuyabilirsiniz. Toplantı sonrası bir habere örnek olarak ise şu habere bakabiliriz.

 

Toplantı sosyal medyada adeta canlı yayın yapıldı. Toplantıdan sürekli olarak sosyal medyaya canlı canlı anında gönderilen mesajları Sosyalmedya Sitesi’ndeki Canlı Korsan Yayın‘dan, Friendfeed’de Toplantı Boyunca Yazılanlar‘dan  ve de sonrasındaki yorumları da içeren gönderileride içerir şekilde tüm tepkiyi görmek için Twitter’da #internetkurulu Etiketi İle Yazılanlar‘ı okuyabilirsiniz.

 

İçinde bulunduğumuz Korsan Parti Hareketi adına toplantıda bulunan bir arkadaşımızın tuttuğu blogda konu hakkında yazdığı yazıyı ise lütfen şuradanokuyunuz. Aynı blogda, toplantıda çıkanöneriler de iletilmiş. Ayrıca, şu adreste de tıoplantı sonrasında bir yazı yazıldı bu konuda.

 

Toplantı hakkındaki şahsi fikrim ise şu şekilde belirteyim: bu internet Kurulu ve BTK toplantısının sadece halkın gözünü boyamak ve belki de bizlerin(!) gazını almak için yapıldığını düşünüyorum. Öyle ki: yaklaşan seçimler öncesi oy toplamak derdinde olan iktidarın en sevdiği idari kurumlarından olan BTK ve ne işe yaradığı asla anlaşılamayan İnternet Kurulu, vatandaşa şirin görünmek adına böyle bir toplantıya okey verdi kanaatimce.