ABD’DEN SOSYAL MEDYADAKİ ALKOL REKLAMLARINA TAKİP

Restoranlar ve barlar gibi her türlü yeme içme işiyle uğraşan diğer yerler, işletmelerinin ve hizmetlerinin reklamını ve tanıtımını yapmak amacıyla gittikçe artan oranlarda çevrimiçi sosyal medya websitelerini kullanıyorlar.

Twitter, Facebook and MySpace bu günlerde en sıklıkla kullanılan sitelerin başında geliyorlar ve tabiki bunlara yenilerinin ekleneceğinden de kuşkumuz yok. Bu tür websiteleri üzerinden yapılan reklam harcamalarının bu yıl 100 milyon dolar sınırını geçtiği duyuruldu ve daha da artması bekleniyor. Bununla birlikte harcanan dolarların miktarı madalyonun sadece bir yüzü. Pek çok restoran ve bar için, işlerinin reklamını internetteki bu tür sosyal medya ağlarında yapmak tamamen bedava olarak algılanıyor. Bu tür reklamlar gelecekteki bir kaç yıl boyunca her zaman heryerde hazır ve nazır olmak gibi bir kesinlik taşıyorlar.

Alkol satan restoran ve barların dikkat etmesi gereken bir husus var: Oregon Eyaleti alkollü içecek yasası, bu bahsettiğimiz sosyal medya ağlarının cesur ve yeni dünyasında da etkin ve uygulanabilir durumda. Sanal ortamda da olsa ihlal hala ihlal olma özelliğini koruyor ve bu yasanın bu şekilde internetteki ihlali durumu da her an içki satma ruhsatınızı rizikoya atmanıza neden olabileceği gibi cüzdanınıza da ciddi zarar verebilir.

Oregon’da “reklam yapmak” terimi genellikle ” bir firmanın adını, alkollü içeceklere ilişkin kelimeler ve semboller aracılığıyla halka duyurmak veya belli bir alkollü içeceğin bizzat markasının halka duyurulması” olarak algilanmaktadır. OLCC * ( Oregon Alkollü İçki Kontrol Komisyonu), alkollü içecek fiyatlarında geçici indirim sağlanan özel saat aralıklarıyla (ör: happy hours şeklinde) bunların tüketilmesinin teşvik edilmesini, keyif verici etkileri ya da taşkınlık yapma gibi amaçlarla içilmelerinin desteklenmesini, alkollü içecekler için anında paraya çevrilebilen kuponların verilmesini ve reşit olmayanlara yönelik olarak yapılan alkollü içecek reklamlarınıyasaklamış durumda.

Twitter gibi resmi olmayan ve doğası gereği karşılıklı konuşmaya dayanan siteler bu tür kuralları kolaylıkla hem de çok basit şekillerde ihlal etmektedirler. OLCC’nin sosyal medyanın kullanımını ve bunun yaygınlığını farkedemeyecek kadar gelişmelerden habersiz olduğunu sakın düşünmeyin. OLCC Temmuz 2008′de, http://olccblog.blogspot.com/ adresinde ziyaret edilebilen blogunu bile yayınlamaya başladı. Bu tür sitelerde yayınlanan tüm konular internetin geri kalan diğer sitelerinde de olduğu gibi çok uzun bir bilinirliğe ve kalıcılığa sahip olmaktadırlar. Bir sonraki sefere twitter’da yeni bir mesaj yazarken kendi tabi bulunduğunuz alkollü içecekler denetleme kurumunuzun sizi ziyaret etmesine neden olmamak için daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca bu bağlamda rekabete aykırılık taşıyan mesajlar yazmak konusunda dikkatli olmanız gerektiği gibi halktan herhangi bir kişi veya kendi devletinizin yasama organı hakkında da yazılar yazarken son derece naif olmanızı öneririz. Bir mesajı yazdıktan sonra gönder düğmesine basmadan önce lütfen iki kez düşünün. Hakaretten veya duygusal tacizden yargılanmanızı ya da en basitinden halk arasında kötü bir üne sahip olmanızı istemeyiz.

* The Oregon Liquor Control Commission (OLCC) ABD’nin Oregon Eyaleti’nde kurulu. Bu komisyon 1933′ten beri faaliyet gösteriyor ve alkollü içkilerin satışını ve dağıtımını kontrol ediyor. Bizdekinin aksine, bu komisyon alkollü içki satan büfe, market, bar ve restoranlara da ruhsat veriyor. Oregon, alkollü içki satışını sıkı denetleyen 18 eyaletten sadece birisi.