GOOGLE VE HUKUK(!)

Zeki(!) bir internet firması Çinli telif ajansına suç üstü yakalandı. Bu şirketin adı size hiç yabancı gelmeyecek diye tahmin ediyorum. Google yetkilileri, 20 binden fazla Çince kitabı telif ve kopyalama hakkını ödemeden, tarayarak online olarak yayımladıklarını kabul etti. Çin’in Telif Hakları İzleme Ajansı, Google’ın online kütüphanesinde yayımladığı yayınlarla ilgili yaptığı görüşmeler neticesinde, kitapların izinsiz olarak yayımlandığını bildirdi. Google yetkilileri, yayımlanan kitapların birçoğunun ABD’de halka açık kütüphanelerde yer aldığını vurgulayarak, kitaplar için herhangi bir yayın izni almadıklarını kabul etti. Google Books Asya Pasifik Koordinatörü Erik Hartmann, 16 Kasıma kadar telif hakkı ödemeden yayımladıkları kitap ve yazarların listesini Çin’e sunacaklarını söyledi. Kitapları yayımlanan 50′den fazla yazar, Google’dan özür ve tazminat beklediklerini belirten bir protesto bildirisi yayımladı.

Artık gelinen şu noktada tüm kurum ve kuruluşların iş yapış modellerinde bir ürünün müşteri ihtiyaçlarını anlayacak şekilde ve ”internet bulutu” etrafında oluşturulması büyük önem kazandı. Artık müşterilerin kendileri neyi ve nasıl satın almak istediklerini belirleyecekleri bir dönem başladı. Dolayısıyla piyasa eski piyasa olmadığı gibi internet de eski internet değil. İnternet’in kulaklarımıza ilk çalındığı o ilk günleri bırakın şunun lurasında 3-4 yıl öncesinden bile çok farklı bir yere doğru gitmeye başladı İnternet denilen olgu. Artık tanımlar havada uçtuğu gibi herkes bir yerinden sahip çıkmaya çalışıyor, sanki sahiplenen de kalacakmış gibi.

Fox News, Wall Street Journal gibi yayın organlarının sahibi News Corp.’un tepe adamı Rupert Murdoch ise tam bu noktada, “Kullanıcıya ücretsiz içerik vermeyecektik” mealinde şok bir açılım gerçekleştirdi. Sitelerinin arama motorlarında çıkmasını engelleyeceklerini ve içeriklerini ücretli sunacaklarını da iddia etti. Dünyanın en büyük basın imparatorluklarından News Corp.’un yöneticisi ve en büyük hissedarı olan Rupert Murdoch, Televizyon kanalı Sky News’a verdiği röportajda, arama motorlarının “sitelerinin içeriğini çaldığını” da söylemekten geri durmadı. Kullanıcıların, gerek Google News, Yahoo News gibi haber arama motorlarında, gerek arama motoru ana sayfalarında çıkan sonuçlarda verilen kısıtlı haber parçalarını okuyarak “doyması” ve sitelerine de bu yüzden girmemesi üzerine bu talihsiz! açıklamaları yaptığına inanıyoruz. Neden sitelerin arama sonuçlarında çıkmasının önlenmediği sorulunca da “Yapacağız da, önce içerik için bir para vermeye başlayalım hele,” cevabını verdi. Murdoch, zaten kullanıcılar sitelere girse bile çok bir şey farketmeyeceğini belirterek “İnternette tüm sitelerden iyi para kazandıracak kadar reklam işi dönmüyor. Doğru düzgün para kazanan ne bir blog var, ne de haber sitesi,” diyerek, Wall Street Journal, New York Post, 20th Century Fox, Fox News gibi markalar barındıran şirketin tüm internet içeriğini paralı yapma niyetinde olduklarını açıkladı. Murdoch, “İnternet kullanıcılarına baştan hiçbir şey bedava verilmemeliydi. Uyumuşuz resmen!” dedi. Fox grubunun ürettiği içeriğin kalitesini merak! Ediyor ve ücretsiz içerik üreten internet kullanıcıları olarak kendisine gülmekle yetiniyoruz. Bırakınız paralı yapsınlar bırakınız arama sonuçlarında görüntülenmesinler. Kendi elleriyle onlardan kurtulmak en ekonomik çözüm olur. Bunu yapabilirler mi yapamazlar o da ayrı.

 

 

Haber Kaynakları:

http://www.ntvmsnbc.com/id/25017398/

http://yahoyt.com/h/6011/-kullaniciya-ucretsiz-icerik-vermeyecektik-