İNTERNET KAFELERDE TV YASAĞI

Bu yazı ilkolarak 2 Ağustos 2010 tarihinde Turk.internet.com sitesinde yayınlanmıştır.


Şimdi de, İnternet Kafelere Televizyon Yasağı Geldi ; Nurtopu Gibi Bir Yasağımız Daha Oldu

Bunun ne demek olduğunu bir kısım “internetsever” olarak düşündük ve tartıştık. Televizyon yayınından ve internet salonlarında (kafelerde) yapılması yasaklanan tam olarak nedir acaba? Televizyon gösterilmesi mi, IPTV mi, Tivibu mu yasak? Yoksa herşey yasak sadece tivibu izlemek mi sevap, pardon mümkün? Müthiş birşey, herkes Tivibu’ya koşsun diyebilir miyiz artık gönül rahatlığıyla!?

25 Temmuz 2010 PAZAR tarihli 27652 sayılı Resmi Gazate’de yayınlanan İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK’in 7. maddesine göre; bu yönetmelikle maddeleri değiştirilen İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’in ekinde Ek-1 olarak yer alan Sıhhî Müesseseler İçin Sınıflarına ve Özelliklerine Göre Aranacak Nitelikler kısmının (E) bölümünün (f) alt başlığına 10. madde olarak şu cümle eklendi: “İnternet salonlarında her türlü televizyon yayını yasaktır.”
Bunun ne demek olduğunu bir kısım “internetsever” olarak düşündük ve tartıştık. Televizyon yayınından ve internet salonlarında (kafelerde) yapılması yasaklanan tam olarak nedir acaba? Televizyon gösterilmesi mi, IPTV mi, Tivibu mu yasak? Yoksa herşey yasak sadece tivibu izlemek mi sevap, pardon mümkün? Müthiş birşey, herkes Tivibu’ya koşsun diyebilir miyiz artık gönül rahatlığıyla!?

Aslında internet siteleri üzerinden tv izlemek de yasak manasında algılayabiliriz bu hükmü; çünkü istisnai durum belirtilmeden “her türlü” denildiğine göre, hiç bir tür tv yayını dışarıda bırakılmadan tüm televizyon yayınları internet salonlarında bizim “cız! Dokunma..” hanemize yazılmış gibi gözüküyor. Bu yasak, internet salonlarının pornografik videolar izlenen mekanlara dönüştüğü iddiası neticesinde bunun önüne geçmek amacıyla mı alınmıştır acaba? Digiturk vb. dijital platformların şifrelerini kırmanın ya da çevrimiçi olarak ücretsiz izlemenin önüne geçmeye mi çalışıyorlar diğer bir yandan diye de düşündürttürüyor insanı. Ancak bunun nasıl denetlenebileceğini henüz anlayamadık.

Yoksa bu değişiklikte yatan yegane amaç RTÜK’nun IPTV üzerinden sansür hayalleri ile mi ilgili acaba? Yani RTÜK’ün ön denetimle (sansürle) yayın verecek olmasının güveniyle mi internetten TV yayını yatırımlarının önü son dönemde bu kadar çok açıldı? RTÜK’ün bu hayalini gerçekleştirmesiyle birlikte: kapatma vb. cezalara hiç gerek kalmadan direkt kapalı devre yayın mantığına geçebilir güzide “mili” ve “temiz” internetimizde .

Nasıl bir yönetmelik maddesidir bu? Ne hukukçular ne de “internetseverler” henüz anlayabilmiş değiliz bu maddenin saikini; bilen birileri bu soruları cevaplasa da biz de aydınlanmış olsak… Televizyon ile internetin tam da birbirine karıştığı şu sıralarda hazırlayanların samimiyetinden ve hukukçuluğundan da çok şüphe duyduğumuz bu tür hükümler, bize “dünyanın gittiği yönden bu kadar mı habersiz bu insanlar?” dedirtiyor maalesef. Hindistan’da 35 dolara dokunmatik ekranlı bilgisayar yapıldığı bir dönemde biz nelerle uğraşıyoruz aklımız almıyor ne yazık ki.

Öte yandan internet salonlarıyla ilgili bahsi geçen (f) başlığının altındaki bu ilginç tv yayını yasağı getiren 10. maddenin eklendiği diğer maddeler nedir diye merak ettik ve cevabı aşağıda sıraladık:

f) (Değişik başlık: 19/03/2007 – 2007/11882 S.Yön./12. md.) İnternet salonu

1- Sandalye ve masalar iyi cins malzemeden yapılmış üzeri kumaş veya deri ile kaplı bulunacaktır.

2- Masalar arasında müşteri ve servis yapanların rahat geçebileceği kadar boşluk bırakılacaktır.

3- Girişte yeterli büyüklükte bir antre bulunacaktır. Giriş ve salon dahil bütün duvarları yağlı boya veya benzeri maddeler ile boyanmış veya kaplanmış olacaktır.

4- Isıtma, soğutma ve havalandırma için yeterli tesisat bulunacaktır.

5- Giriş ve salonun zemini mozaik, mermer gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir sert madde ile kaplı olacaktır.

6- Bay ve bayanlara ait aynalı, lavabolu ve sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.

7- İşyerinde yiyecek ve içecek verilmesi halinde üçüncü sınıf lokantaların tabi olduğu şartlar aranır.

8 – (Değişik madde: 19/03/2007 – 2007/11882 S.Yön./12. md.) İşyerinde mekanik ve elektronik oyun alet ve makineleri bulunamaz.

9 – (Değişik madde: 19/03/2007 – 2007/11882 S.Yön./12. md.) İşyerlerinde sürekli güncellenen filtre programı kullanılması zorunludur.

Bu koşullara tüm internet salonlarında noktasına virgülüne kadar uyulduğundan zaten hiçbirimizin şüphesi yok. Dolayısıyla yeni eklenen ve sansür kokuları yayan 10. maddenin de, bu maddeyi uygulamayı kafasına koyanların seçtiği yöntemlerle etkin (?) bir biçimde uygulanacağından (ne yazik ki) eminiz.